تبيين عوامل کليدي در رتبه بندي شرکت هاي بيمه اي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار ايران با استفاده از شاخص تصميم گيري چندمعياره

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تبيين عوامل کليدي در رتبه بندي شرکت هاي بيمه اي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار ايران با استفاده از شاخص تصميم گيري چندمعياره :


سال انتشار : 1395

تعداد صفحات : 18

یکی از لازمه های ایجاد تحول در صنعت بیمه کشور در راستای خدمات مطلوب, طراحی و اجرای سیستم های ارزیابی عملکرد, و رتبه بندی شرکت های بیمه ای است. رتبه بندی شرکت های بیمه به منظور ارتقای کیفیت, کارآمدی, و اثربخشی کارکردهای بیمه مورد بررسی قرار می گیرد. رتبه بندی شرکت های بیمه که اغلب یک ارزیابی مالی از شرکت های بیمه است به شفاف سازی, افزایش کارایی, و ایجاد رقابت در بازار منجر می شود. اطلاعات رتبه بندی قابل استفاده ذینفعان است. هدف اساسی این تحقیق شناسایی مولفه های کلیدی در رتبه بندی شرکت های بیمه ای و همچنین رتبه بندی شرکت های بیمه ای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران به منظور ارزیابی قابلیت اعتماد شرکت های بیمه است. این تحقیق با استفاده از روش اسمارتر, عوامل کلیدی در رتبه بندی شرکت های بیمه ای را شناسایی و با استفاده از روش تاپسیس, شرکت های بیمه ای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را رتبه بندی کرده است. جامعه آماری تحقیق شامل مشتریان خدمات بیمه ای 5 شرکت بیمه ای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران (آسیا, البرز, پارسیان, دانا, و ملت) و حجم نمونه شامل 60 نمایندگی از شرکت های مذکور است. نتایج تحقیق نشان داد که براساس الگوی تصمیم گیری چندمعیاره در رتبه بندی شرکت ها, عایدی هر سهم, نرخ بازده حقوق صاحبان سهام, نسبت قیمت به سود هر سهم, بازده دارایی ها, درصد سهام شناور آزاد, ارزش افزوده بازار, سهم شرکت از کل بازار, و ارزش افزوده اقتصادی به ترتیب در رتبه های اول تا هشتم هستند. همچنین نتایج نشان داد که براساس شاخص های مذکور, شرکت بیمه پارسیان, شرکت بیمه البرز, شرکت بیمه ملت, شرکت بیمه دانا, و شرکت بیمه آسیا به ترتیب در رتبه های اول تا پنجم قرار می گیرند.

لینک کمکی