پاورپوینت ژنتیک

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت ژنتیک :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : پاورپوینت
نوع فایل : powerpoint (..ppt) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد اسلاید : 8 اسلاید

قسمتی از متن powerpoint (..ppt) :


بنام خدا
چگونه اختلال های ژنتیکی موروثی می شوند.
همان طور که خصوصیات و صفت هایی مانند موهای مجعد, فک کشیده, رنگ چشم قهوه ای و توانایی بدنی در خانواده ها موروثی هستند, برخی بیماری های خاص نیز موروثی هستند.
تقریبا همه بیماری ها یک مؤلفه ژنتیکی دارند. اکثر بیماری ها مثل بیماری قلبی-عروقی و دیابت, نتیجه جهش در چند ژن هستند که با فاکتورهای محیطی ترکیب می شوند. در بعضی از اختلال ها نظیر سندرم داون, تعداد زیادی از ژن ها دخالت دارند ولی در برخی از اختلال ها , اختلال فقط در یک ژن منفرد به وجود می آید.
اختلال در یک ژن منفرد از یک نسل به نسل دیگر بر اساس الگو های قابل پیش بینی وراثت به آسانی منتقل می شود.آگاهی از این الگوها به شما کمک خواهد کرد که متوجه شوید چقدر شما و یا فرزندانتان در معرض خطر این اختلال های ژنتیکی هستید. این اختلال ها در همه حاملگی ها مشابه هستند.
1
بدن شما از میلیارد ها سلول تشکیل شده که هر سلول مرکزی دارد (نوکلئوز) که خانه کروموزوم شماست.
هر کروموزوم از رشته های محکم مارپیچی شکل به نام دی اکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) ساخته شده است. ژن ها بخشی از DNA هستند که صفت های ویژه مانند رنگ چشم و مو را تعیین می کنند. شما بیش از 20000ژن دارید.
جهش ژنتیکی, یک دگرگونی در DNA است. جهش ژنتیکی می تواند موروثی باشد یا در زندگی با افزایش عمر سلول ها یا به دلیل قرار گرفتن سلولها در معرض مواد شیمیایی ایجاد شده و منجر به اختلالات ژنتیکی گردد.
2
ژن ها, کروموزم ها و دی ان ای (DNA)
اکثرسلولهای بدن به طورطبیعی دارای 23جفت کروموزوم هستند. از 23جفت کروموزوم موجود درسلولها, 22 جفت غیر جنسی(اتوزوم) و یک جفت جنسی(باعلائم اختصاری x و y ) می باشند.کروموزومهای جنسی تعیین می کنندکه آیا شما مردهستید( xy )یا زن( xx ).
سلولهای جنسی(سلولهای تخمک و اسپرم) ازنظرتعدادکروموزومها,استثنا هستندوهرکدام تنها23کروموزوم دارند(یکی ازهرجفت کروموزوم).بنابراین شمایکی ازجفت کروموزوم موجوددرسلولهای بدنتان راازپدرویکی راازمادربه ارث برده اید.
اختلالات ممکن است الگوهای وراثتی غالب (آشکار) یا مغلوب (نهفته) داشته باشند. در شکل غالب وجود فقط یک نسخه از ژن جهش یافته صفت یا بیماری را منتقل می کند (یعنی از پدر یا مادر به ارث برسد.) در الگوهای ارثی نهفته صفت یا بیماری تنها هنگامی به ارث می رسد که دو نسخه از ژن جهش یافته وجود داشته باشد. (یعنی از هر دو والد به ارث برسد.)
3
کروموزوم های انسان


لینک کمکی